Centralne Obchody Święta Straży Granicznej.

Tegoroczne Centralne Obchody Święta Straży Granicznej z okazji 35-lecia powołania formacji odbyły się w Lublinie na Palcu Zamkowym. Uroczystość zaszczycili swą obecnością Prezydent RP Karol Nawrocki i Sekretarz Stanu w MSWiA Czesław Mroczek. Obecni byli szefowie służb współdziałających oraz przedstawiciele WP, a także wysocy przedstawiciele współpracujących ze Strażą Graniczną służb sąsiadujących państw. Reprezentowane też były władz lokalne. Obecne było najwyższe kierownictwo formacji oraz dyrektorzy Zarządów i Biur KGSG, Komendanci Oddziałów, Ośrodków Szkolenia i Wyższej Szkoły SG. Nie mogło oczywiście zabraknąć funkcjonariuszy, którzy w trakcie uroczystości mianowani zostali na pierwszy stopień oficerski. Mimo bardzo niesprzyjającej pogody okolice Placu Zamkowego wypełnione były mieszkańcami Lublina i rodzinami mianowanych funkcjonariuszy.

Zebranych przywitał Komendant Główny SG gen. dyw. SG Robert Bagan i wygłosił okolicznościowe przemówienie podkreślające znaczenie formacji, jej rozwój oraz potrzeby.

W trakcie uroczystości odbyło się wręczenie medali i odznaczeń, a przede wszystkim mianowanie 334 funkcjonariuszy na stopień podporucznika SG.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili Prezydent RP oraz Sekretarz Stanu w MSWiA.

Uroczystości uświetniły pokaz musztry paradnej kompanii honorowej SG oraz koncert Orkiestry SG – wyróżnionej również tego dnia medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Część oficjalną zakończyła defilada pododdziałów, po czym nastąpiła niekończąca się sesja zdjęciowa nowomianowanych funkcjonariuszy z zaproszonymi gośćmi, po czym uczestnicy zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek.

Udział w uroczystości wzięło duże grono członków Klubu Generałów i Admirałów SG RP, którym przewodził Dziekan Klubu gen. bryg SG w s st spocz. Tadeusz Frydrych.

Panie Komendancie Główny!. Dziękujemy za zaproszenie!