Wszystkie wpisy, których autorem jest admin

Rajd Bieszczadzki.

W dniach 21 do 24 maja br. odbył się kolejny Bieszczadzki Rajd Pieszy Weteranów WOP, SG i Ich Przyjaciół, w którym aktywny i udział wzięło 6  członków Klubu Generałów i Admirałów SG RP, na czele, których stał nasz Dziekan – gen. bryg SG w st. spocz. Tadeusz Frydrych. Bazą Rajdu tradycyjnie był pensjonat „Solina”.

Na zaproszenie Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG gen. bryg. SG Tomasza Zybińskiego uczestnicy Rajdu, wzięli udział w uroczystościach z okazji 35 rocznicy utworzenia Oddziału, które odbyły w się w miejscowości Lutowiska. Uroczystości te zaszczyciła gen. bryg SG Wioletta Gorzkowska – Z-ca Komendanta Głównego SG. Obecni byli, oprócz oczywiście funkcjonariuszy Oddziału, przedstawiciele lokalnych władz i instytucji. Oprawę uświetnił udział kompani honorowej SG oraz Orkiestry SG z Nowego Sącza, a w niedzielę 24 maja, w sanktuarium Kalwaria Pacławska, wystąpiła Orkiestra Morskiego Oddziału SG.

Program Rajdu, jak zwykle był starannie przygotowany, za co podziękowanie należy się Kapitule Rajdu i Komandorowi Rajdu Januszowi Sobejce. Uczestnicy Rajdu wzięli udział w otwarciu Transgranicznego Szlaku Dawnych Placówek Straży Granicznej, które odbyło się w Brzegach Grn. Szlak ten, powstały z inicjatywy Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG, upamiętnia miejsca, w których w latach 1922 -1939, znajdowały się placówki SG/KOP. Miejsca te oznaczone są stylizowanym słupem granicznym i pamiątkową tablicą informacyjną upamiętniającą nieistniejące już obiekty. Kolejnego dnia – sobotę 23 maja – uczestnicy odbyli wycieczkę autobusową odwiedzając wszystkie upamiętnione miejsca, a także miejsca naznaczone krwią poległych w latach 1945-1947 żołnierzy polskich – w Cisnej i w Łubnem, gdzie zapalone zostały znicze. Pobyt w każdym miejscu został upamiętniony okolicznościową fotografią.

Rajd, jak zwykle upłynął w doskonałej atmosferze, rozmowom, wspomnieniom i dyskusjom nie było końca. Wciąż mamy sobie coś do powiedzenia i wciąż są sprawy do przedyskutowania.

Centralne Obchody Święta Straży Granicznej.

Tegoroczne Centralne Obchody Święta Straży Granicznej z okazji 35-lecia powołania formacji odbyły się w Lublinie na Palcu Zamkowym. Uroczystość zaszczycili swą obecnością Prezydent RP Karol Nawrocki i Sekretarz Stanu w MSWiA Czesław Mroczek. Obecni byli szefowie służb współdziałających oraz przedstawiciele WP, a także wysocy przedstawiciele współpracujących ze Strażą Graniczną służb sąsiadujących państw. Reprezentowane też były władz lokalne. Obecne było najwyższe kierownictwo formacji oraz dyrektorzy Zarządów i Biur KGSG, Komendanci Oddziałów, Ośrodków Szkolenia i Wyższej Szkoły SG. Nie mogło oczywiście zabraknąć funkcjonariuszy, którzy w trakcie uroczystości mianowani zostali na pierwszy stopień oficerski. Mimo bardzo niesprzyjającej pogody okolice Placu Zamkowego wypełnione były mieszkańcami Lublina i rodzinami mianowanych funkcjonariuszy.

Zebranych przywitał Komendant Główny SG gen. dyw. SG Robert Bagan i wygłosił okolicznościowe przemówienie podkreślające znaczenie formacji, jej rozwój oraz potrzeby.

W trakcie uroczystości odbyło się wręczenie medali i odznaczeń, a przede wszystkim mianowanie 334 funkcjonariuszy na stopień podporucznika SG.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili Prezydent RP oraz Sekretarz Stanu w MSWiA.

Uroczystości uświetniły pokaz musztry paradnej kompanii honorowej SG oraz koncert Orkiestry SG – wyróżnionej również tego dnia medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Część oficjalną zakończyła defilada pododdziałów, po czym nastąpiła niekończąca się sesja zdjęciowa nowomianowanych funkcjonariuszy z zaproszonymi gośćmi, po czym uczestnicy zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek.

Udział w uroczystości wzięło duże grono członków Klubu Generałów i Admirałów SG RP, którym przewodził Dziekan Klubu gen. bryg SG w s st spocz. Tadeusz Frydrych.

Panie Komendancie Główny!. Dziękujemy za zaproszenie!

 

Bożę Narodzenie

W imieniu Rady Klubu Generałów i Admirałów Straży Granicznej RP, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, składamy  członkom Klubu, jego przyjaciołom i sympatykom życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności. Niech Święta przyniosą spokój i wytchnienie od codziennych trosk i kłopotów i niech będą czasem spotkań przy świątecznym stole w gronie najbliższych, czasem ciepła, życzliwości i spokoju.

Niech nadchodzący Nowy Rok przyniesie nowe nadzieje, optymizm i wiarę w pomyślność nadchodzącego czasu oraz  spełnienie wszystkich oczekiwań i pragnień. Niech pomyślność będzie z nami.

Rada Klubu

Zebranie Członków Klubu Generałów i Admirałów SG RP.

W dniach 14-16 listopada br. odbyło się doroczne zebranie Członków Klubu Generałów i Admirałów SG RP.  W spotkaniu uczestniczyło 9 członków Klubu. Skorzystaliśmy z życzliwej gościny Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie i Rektora Szkoły gen. bryg. SG Piotra Boćko.

Część merytoryczna spotkania miała miejsce w dniu 15 listopada. Zebranie otworzył Dziekan Klubu gen. bryg. SG w st. spocz. Tadeusz Frydrych, który został wybrany na przewodniczącego Zebrania. Sekretarzem został gen. bryg. SG w st. spocz. Leszek Elas.

Na wstępie Zebranie uczciło minutą ciszy pamięć zmarłego w bieżącym roku byłego Komendanta Głównego SG gen. bryg SG w st. spocz. Andrzeja Anklewicza.

Dziekan przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności Klubu w 2025 r. oraz plan działania na rok 2026. Sekretarz Klubu przedstawił przygotowane przez Skarbnika Klubu gen. bryg. w st. spocz. Marka Borkowskiego sprawozdanie finansowe oraz plan finansowy na rok 2026. Zebranie jednogłośnie podjęło uchwały zatwierdzające przedstawione dokumenty. Po wyczerpaniu agendy Przewodniczący Zebrania ogłosił zamknięcie obrad.

Bezpośrednio po Zebraniu jego uczestnicy zwiedzali pomieszczenia WSSG zapoznając się z jej wyposażeniem  oraz bazą szkoleniową, w tym sale dydaktyczne oraz strzelnicę. Z uznaniem przyjęto dbałość i starania kierownictwa o stworzenie studentom i kursantom najlepszych możliwie warunków kształcenia

Zebraniu towarzyszyło koleżeńskie spotkanie w dniu 14 listopada,  wypełnione wspomnieniami i rozmowami na temat działalności i kondycji formacji, z którą wszyscy czujemy się niezmiennie związani. 15 listopada, dzięki życzliwości WSSG, uczestnicy udali się do Kołobrzegu, gdzie, korzystając z pięknej w tym dniu pogody, odbyli spacer i zwiedzili atrakcje tego miasta.

W dniu 16 listopada, po śniadaniu, uczestnicy opuścili gościnne progi koszalińskiej uczelni i ruszyli w drogę powrotną do domów.

Jeszcze raz pragniemy serdecznie podziękować wszystkim pracownikom WSSG, którzy swoim wysiłkiem pomogli w sprawnym odbyciu spotkania i umożliwili jego niezakłócone przeprowadzenie.

 

Dalej pomagamy!

W dniu 29 lipca 2025r w Mościskach w Ukrainie doszło do przekazania Państwowej Służbie Granicznej Ukrainy dwóch samochodów terenowych marki Nissan z napędem na cztery koła i z wyciągarką oraz trzech agregatów prądotwórczych bardzo dużej mocy. Przekazany sprzęt  ofiarowała firma PERN. Przewóz do miejsca przeznaczenia zorganizowała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Pomysłodawcą oraz organizatorem tego przedsięwzięcia był nasz kolega z Klubu gen. bryg. SG w st. spocz. Włodzimierz Gryc, który dokonał przekazania sprzętu ukraińskim kolegom.

W przekazaniu stronę ukraińską reprezentował doradca Komendanta Głównego PSGU gen. Andriej Kuczerenka oraz oficerowie z Akademii Narodowej PSGU w Chmielnickim.

Dzięki Wlodku! 

Dalej pomagamy !

Pożegnanie gen. bryg. SG Andrzeja Anklewicza.

Delegacja Klubu Generałów i Admirałów SG RP uczestniczyła w ostatnim pożegnaniu naszego kolegi – gen. bryg. SG w st. spocz. Andrzeja Anklewicza. Pogrzeb miał miejsce na Cmentarzu Północnym w Warszawie w dniu 25.06.2025 r. o godz. 11.00. Po okolicznościowej mszy św. współcelebrowanej przez ks. płk. SG Zbigniewa Kępę, urna z prochami Generała została odprowadzona do rodzinnego grobu. W ostatniej drodze towarzyszyła jej orkiestra Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz kompania honorowa. Uroczystość zakończyła salwa honorowa oraz odegranie przez trębacza pieśni Śpij kolego oraz przez orkiestrę Marsza żałobnego Chopina. Wśród wieńców i kwiatów złożonych na grobie znalazł się wieniec od naszego Klubu.

Żegnaj Andrzeju! Będzie nam Ciebie brakowało!

Rajd Górski Szlakiem Obrońców Granic.

W dniach 8-14.06.2025 odbył się  52. Ogólnopolski Rajd Górski Szlakami Obrońców Granic – Beskid Sądecki 2025. Bazą rajdu była miejscowość Gołkowice Górne. Jak co roku, jednym z jego patronów honorowych był Dziekan Klubu Generałów i Admirałów SG RP. Ufundowany przez nasz Klub puchar – jedna z dwóch nagród specjalnych – otrzymał najlepszy zespół Rajdu –  reprezentująca Policję drużyna „Orły” – Klub Górski Ósemka – Koło PTTK nr 8 przy Komendzie Stołecznej Policji.  W imieniu Dziekana wręczył go przedstawiciel naszego Klubu – gen. bryg. SG w st. spocz. Zygmunt Staniszewski.

Drugą Nagrodę specjalną ufundowaną przez Stowarzyszenie Generałów Policji zdobyła najlepsza drużyna reprezentująca Straż Graniczną, drużyna „Gryfici” z Koła PTTK nr 39 przy Placówce Straży Granicznej w Szczecinie. Nagrodę wręczał nadisp. w st. spocz. Marek Hebda.

Odnotować też należy, że jednym z gości Rajdu był Komendant Karpackiego OSG gen. bryg SG Adam Jopek.

Szczególne podziękowania za przygotowanie i organizację należy złożyć Komandorowi Rajdu ppłk. Mariuszowi Skrzyńskiemu.

Odszedł kolega.

Z żalem i ze smutkiem informujemy, że w dniu 13.06.2025 r.  w wieku 71 lat odszedł na wieczną służbę nasz kolega, członek Klubu Generałów i Admirałów SG RP, gen. bryg SG w st. spocz. Andrzej Anklewicz.

Był Komendantem Głównym Straży Granicznej od 3.01 do 7.11 1997 r.

Niech spoczywa w spokoju!

80 rocznica utworzenia WOP.

Obchody 80 rocznicy utworzenia Wojsk Ochrony Pogranicza.

W bieżącym roku obchodzona jest 80 rocznica utworzenia Wojsk Ochrony Pogranicza. Z tej okazji Związek Emerytów i Rencistów Straży Granicznej zorganizował w dniach 6 – 7 czerwca w Szczecinie uroczystości dla podkreślenia tego ważnego wydarzenia.

Patronat honorowy objęli sekretarz stanu w MSWiA Wiesław SZCZEPAŃSKI, wojewoda zachodniopomorski Adam RUDAWSKI oraz Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku kontradm. SG Andrzej PROKOPSKI.

Stroną organizacyjną, przygotowaniem oraz sprawnym przeprowadzeniem obchodów zajęli się Koledzy Członkowie ZEiR SG Regionu Szczecin.

W uroczystym apelu na terenie Placówki Straży Granicznej w Szczecinie, panelu historycznym poświęconym wytyczaniu zachodniej granicy oraz prezentacji wybranych filmów i kronik z zasobów Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie uczestniczyli zaproszeni goście oraz bardzo liczne grono rezerwistów WOP przybyłych z terenu całego kraju.

Klub Generałów i Admirałów SG RP reprezentowali Koledzy Generałowie Tadeusz FRYDRYCH i Andrzej KAMIŃSKI.