W dniach 21 do 24 maja br. odbył się kolejny Bieszczadzki Rajd Pieszy Weteranów WOP, SG i Ich Przyjaciół, w którym aktywny i udział wzięło 6 członków Klubu Generałów i Admirałów SG RP, na czele, których stał nasz Dziekan – gen. bryg SG w st. spocz. Tadeusz Frydrych. Bazą Rajdu tradycyjnie był pensjonat „Solina”.
Na zaproszenie Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG gen. bryg. SG Tomasza Zybińskiego uczestnicy Rajdu, wzięli udział w uroczystościach z okazji 35 rocznicy utworzenia Oddziału, które odbyły w się w miejscowości Lutowiska. Uroczystości te zaszczyciła gen. bryg SG Wioletta Gorzkowska – Z-ca Komendanta Głównego SG. Obecni byli, oprócz oczywiście funkcjonariuszy Oddziału, przedstawiciele lokalnych władz i instytucji. Oprawę uświetnił udział kompani honorowej SG oraz Orkiestry SG z Nowego Sącza, a w niedzielę 24 maja, w sanktuarium Kalwaria Pacławska, wystąpiła Orkiestra Morskiego Oddziału SG.
Program Rajdu, jak zwykle był starannie przygotowany, za co podziękowanie należy się Kapitule Rajdu i Komandorowi Rajdu Januszowi Sobejce. Uczestnicy Rajdu wzięli udział w otwarciu Transgranicznego Szlaku Dawnych Placówek Straży Granicznej, które odbyło się w Brzegach Grn. Szlak ten, powstały z inicjatywy Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG, upamiętnia miejsca, w których w latach 1922 -1939, znajdowały się placówki SG/KOP. Miejsca te oznaczone są stylizowanym słupem granicznym i pamiątkową tablicą informacyjną upamiętniającą nieistniejące już obiekty. Kolejnego dnia – sobotę 23 maja – uczestnicy odbyli wycieczkę autobusową odwiedzając wszystkie upamiętnione miejsca, a także miejsca naznaczone krwią poległych w latach 1945-1947 żołnierzy polskich – w Cisnej i w Łubnem, gdzie zapalone zostały znicze. Pobyt w każdym miejscu został upamiętniony okolicznościową fotografią.
Rajd, jak zwykle upłynął w doskonałej atmosferze, rozmowom, wspomnieniom i dyskusjom nie było końca. Wciąż mamy sobie coś do powiedzenia i wciąż są sprawy do przedyskutowania.






































